Блоги → Перегляд

Дещо про історію встановлення ялинки

П'ятниця, 00:00, 31.12.10
У цій статті згадуються

Встановлення ялинки – це запозичення з північних країн Європи, яке спочатку необов’язково означало святкування Нового року.

У скандинавів ялинка широко використовувалася на весіллях і вказувала на еротичний підтекст цього свята. Ялинкові шишки і насіння у цій ситуації символізували зародження нового життя.

 

Власне встановлення ялинки є давньою язичницькою традицією північних народів. Будучи народами мисливськими і лісовими, вони шанували саме це “світове дерево” як символ життя. Оскільки ялинка є вічно зеленою, то і символізує собою “життя”. Власне інших дерев у скандинавів не так уже й багато :)

 

Пізніше язичницька традиція встановлення ялинки зрослася із християнським святом Різдва Христового (аби кооптувати цю язичницьку звичку, християнські місіонери використовували трикутну форму ялинки для пояснення Святої Трійці). Через Європу звичай встановлювати ялинку потрапив і до України, яка на той час була поглинена Московським царством. Цар Петро І, як ми знаємо, рубав вікно у Європу, і багато що там запозичував. У 1700 р., за його указом, уперше Новий рік святкувався із ялинкою. Вона ж вважалася символом Різдва.

 

Зауважмо, що наряджена ялинка асоціювалася насамперед із панським святом. Це дерево вирощували або ж закуповували передовсім аристократи і поміщики. Для простих посполитих ялинка під Новий рік тривалий час залишалася “панською вигадкою”.

 

В українських селян, наприклад, “світовим деревом” була зовсім не ялинка, а плетений із колосся пшениці дідух. Дідух мав стовбур, гілки і гілочки й був півметра заввишки. Інколи його називали “останній сніп”, хоча він не був снопом за своєю формою. Дідух символізував сподівання хліборобів на майбутній врожай, добробут, новий цикл життя. Гіпотетично він міг символізувати і “родинне дерево”, адже на різдвяні свята вся родина збиралася гуртом.

 

Дідух зазвичай ставили на свято Василя (тоді 1 січня, сьогодні це 13-те), тобто після дня Святого Миколая (спотвореного радянською владою на Діда Мороза) і Різдва, які святкували відповідно 18 грудня і 25 грудня.

Коментарі

Дякую, Сергіє. Для тих, хто народився і все життя прожив в місті, дуже не вистачає знань про традиції.

Ще раз дякую.

Вітаю Вас з наступаючим Новим роком! Щастя Вам та успіхів :)
+3

Навзаєм вдячний і Вам!
Зичу здоров'я і удачі!!
Politiko – перша українська політична соціальна мережа, яка об'єднує політиків, експертів, журналістів, лідерів партій та виборців України в рамках одного співтовариства.

Записи по темі